Meidän maailma

Esikon äiti, neuleaddikti ja wannabe tee itse -tyyppi tuunaa, sisustaa ja kotoilee.

Esikon vaatekaapilla – osa 1

with 8 comments

Esikko on viimeisen parin kuukauden aikana hujahtanut huimasti pituutta, joten garderobin päivitys on ollut paikallaan. Olemme tyystin siirtyneet bodyista paitoihin ja äiti-ihmisen illat ovat kuluneet nettihuutokaupoissa vanhoja Marimekko-paitoja metsästämässä.

Tällä hetkellä haaviin on tarttunut klassisia, erittäin hyväkuntoisia pallo- ja raitakuoseja pikkurahalla. Pallo- ja raitakuosien lisäksi Esikolta löytyy yksivärisiä peruspaitoja, joita voi yhdistellä eri kuosisten liivimekkojen ja lappuhaalarien kanssa mennen tullen.

Olen pesunkestävä mekkoilija, joten lienee selvää, että Esikon vaatekaapista löytyy vino pino (tai pitkä rivi) mekkoja. Olen tehnyt jonnin verran neulemekkoja tyttöselle ihan ite, joita neitonen käyttääkin verrattain usein sukkisten ja leggareiden kanssa. Suosikkeja ovat myös me&i:n mekkoset, joita meille on kertynyt muutamia viime syksyn ja tämän kevään mallistoista.


En vielä tässä vaiheessa osta moniakaan vaatteita uusina, vaan hankin ne hyväkuntoisina käytettyinä esimerkiksi lastenvaatteisiin erikoistuneista second hand -liikkeistä, nettihuutokaupoista ja ystäviltä. Kiina-henkisen ihanuuden Esikolle lahjoitti käsityöguru ja mammakaveri Lentävä, me&i:n musta, täysin käyttämätön geisha-tunika löytyi alle parinkympin nettihuutokaupasta ja Aarrekidin uudenveroinen Aarre-tunikamekko lähti mukaan kympillä paikalliselta lastenvaatekirppikseltä.

Housuja on mielestäni yllättävän vaikea ostaa, sillä Esikko on mallia pulkannaru. Tällä hetkellä on erittäin haastavaa löytää mallia, joka istuisi napakasti vyötäröstä, mutta jonka punteissa riittäisi tarpeeksi pituutta. Juuri nyt meillä on käytössä vain parit housut: yhdet sammarit, joissa vyötärön kireyttä voi säätää kuminauhalla, yhdet lappuhaalarit sekä parit joustovyötäröiset, väljät lökäpöksyt. Lappuhaalareita haluaisin suosia enemmänkin. Mistähän löytyisi kivoja malleja pitkille taaperoille?

Written by Sanna

6.4.2012 klo 09:19

Kategoria(t): Lapsen vaatekaapilla

8 vastausta

Subscribe to comments with RSS.

  1. Meillä sama ongelma neidillä ja pienemmällä pojalla, tytölle käyny hyvin leggarifarkut ja sit ihan velourhousui ym missä kiristettävä kuminauha. Me&i housuissahan niitä löytyy hyvin. Name it ainakin myy ”leggarifarkkui”

    Hanna

    6.4.2012 at 10:44

    • Hanna, meillä on yhdet sammarileggarit, mutta tyttöä harmittaa se, etteivät ne anna myöten villeimmissä kiipeilyleikeissä. Velourhousuja en olekaan tullut miettineeksi, kiitti vinkkauksesta!

      Sannis

      6.4.2012 at 11:48

  2. Onpas Esikolla ihania mekkoja kaappi täynnä! Tässä mielessä olen ollut hieman harmissani siitä, että omalle vilpertille ei noita mekkoja ole juuri voinut hankkia;) Housuista puheenollen, niin suosittelen lämpimästi PoPia, joka tosin on käytettynäkin melkoisen tyyris. Toisaalta ne kestää hyvin käyttöä ja ne voi myydä taas eteenpäin ihan kelpo rahaan itsekin. Mun pojalle (myös mallia pitkä riuku) ei käy esim. muut farkut lainkaan, paitsi PoPin pillit, joissa riittää usein pituutta käännettäväksi asti. Saman merkin verkkareita en ole käyttänyt, mutta niillä on kivannäköisiä puuvillahousuja ja leggareita tytöille muistaakseni. Kannattaa vaania alesta aina tulevia kokoja varastoon. Lappuhaalareita en pojalle hankkinut enää taaperovaiheen jälkeen, koska tuntui, että niistä tipahtelee olkaimet koko ajan.

    Tästäpä sain myös hyvä aiheen omallekin tontilleni, kiitos siitä:)

    Heli

    6.4.2012 at 11:09

    • Musta tuntuu, että tällä hetkellä meidän nappula on paremmin puettu kuin äitinsä. Pitäisi varmaan ryhdistäytyä tässäkin asiassa. 😉

      PoPin tunikoista olen tykännyt, mutta en olekaan koskaan katsellut heidän housujaan sillä silmällä. Pitkääkin testata, josko sieltä löytyisi ratkaisu tähän ongelmaan. Facebookin puolella vinkattiin myös Benetton mahdolliseksi housujen ostopaikaksi.

      Sannis

      6.4.2012 at 11:41

  3. Me&I:lla oli muutama vuosi sitten hyvät plyysihousut, ovat nyt toisella käytössä. Koko 74-80 oli käytössä kun muut vaatteet oli 68-86. Jos jostain lyödät ni osta 🙂 Musta on pitänyt hyvin värinsä!

    Helinen

    6.4.2012 at 12:39

    • Helinen, täytyykin katsella, josko jostain löytyisi noita plyysihousuja. Nythän me&i:lla on valikoimissa froteisia housuja ja kapeita swetpantseja, joissa on säädettävä vyötärö. Swetareissa olisi myös musta vaihtoehto tarjolla, mikä miellyttää erityisesti minua. 🙂

      Sannis

      6.4.2012 at 12:47

  4. Oih, tuo mekko, olin ihan unohtanut 🙂 Jaa että neuleguru… Punastuttaa! 😀

    Lentävä

    12.4.2012 at 20:13

  5. […] Esikon vaatekaapilla -postauksessa kävikin ilmi, että pidän raikkaista Marimekon pallo- ja raitapaidoista. Kliseisten […]


Vastaa

Täytä tietosi alle tai klikkaa kuvaketta kirjautuaksesi sisään:

WordPress.com-logo

Olet kommentoimassa WordPress.com -tilin nimissä. Log Out /  Muuta )

Facebook-kuva

Olet kommentoimassa Facebook -tilin nimissä. Log Out /  Muuta )

Muodostetaan yhteyttä palveluun %s

%d bloggaajaa tykkää tästä: